
Преузмите у пдф формату
Бранка Гугољ
НОВО ХОПОВО: ИСТОРИЈА И АРХИТЕКТУРА МАНАСТИРА
Издавач: Факултет уметности Универзитета у Приштини, Звечан Косовска Митровица
За издавача: Проф мр Естер Милентијевић
Рецензенти: Проф. др Марица Шупут, Проф. др Иван Стевовић, Проф. др Јелена Ердељан
Опрема књиге: Естер Милентијевић
Лектура: Софија Милорадовић
Превод резимеа: Дубравка Кадрибашић
Тираж: 300
ISBN: 978-86-83113-45-3
У ИЗРАДИ
Бранка Гугољ (Београд 1961), завршила је студије историје уметности на Филозофском факултету у Београду, на ком је уписала постдипломске судије и магистрирала са темом: „Ђурђе Бошковић, истраживач срспке средњовековне архитектуре”, а докторирала са темом: „Манастир Ново Хопово: историја и архитектура”. Од 2000. године запослена је као асистент приправник, a потом асистент на Филозофском факултету y Косовској Митровици, а од 2015. у звању доцента на Факултету уметности у Звечану. Учествовала је на бројним научним скуповима у иностранству. земљи и иностранству.
Из рецензије др Ивана Стевовића
„Ауторка је детаљно описала прилике у хронолошком распону од времена угарске власти на овим просторима до страдања у Другом светском рату, а потом, с једнаком акрибичношћу, пажњу посветила важној и недовољно проучаваној теми унутрашње структуре и хијерархијског устројства Фрушкогорских манастира, као и интензивним везама које су хоповски монаси током времена остваривали са различитим православним центрима, попут Свете Горе и Русије. Посебно су анализирани и путеви поштовања култа односно моштију Светог Теодора Тирона, које се до данас чувају у Новом Хопову.
Околност да црква у Новом Хопову као целина до данас стоји у свом практично првобитном изгледу, отворила је низ посебних питања о пореклу њеног свеукупног архитектонског решења. Ауторка се наведеним питањима бавила имајући у виду шире токове градитељског стварања на просторима Балкана у време отоманске власти, па је из таквог истраживачког приступа проистекао низ нових и вредних запажања, претпоставки и закључака. Тиме је омогућено да сва будућа проучавања овог посебно важног сакралног места у написаној монографији добију поуздано полазиште.”
Из рецензије др Јелене Ердељан
„Текст рукописа др Бранке Гугољ настао је као резултат њеног вишегодишњег посвећеног, стручног и преданог научно-истраживачког рада и представља прву монографску студију о манастиру Новог Хопово, једном од најзначајнијих монашких центара на Фрушкој Гори. При изучавању манастирског комплекса, келијског здања, првобитног храма, као и садашње цркве, примењен je интердисциплинарни метод који је укључио проучавање и на савременим методолошким премисама утемељено разматрање и представљање материјалних и ликовних извора, архивске грађе и библиографије посвећене не само Новом Хопову већ и ширем опсегу тема које су релевнтне за разумевање његовог настајања и трајања, од времена оснивања до савременог доба.”
У ИЗРАДИ