24. априла у Галерији Факултета уметности у 19 часова је одржано предавање Др Зорана Божанића, ванредног професора Факултета Музичке уметности у Београду на тему: „Примена теоријских знања код интерпретације музичких дела“ а у склопу пројекта „Наука и уметност на Косову и Метохији – од инспирације до синтезе“ чији је носилац Факултет уметности у Приштини са привременим седиштем у Звечану.

Професор Зоран Божанић је музички теоретичар, композитор, извођач и ванредни професор на Катедри за музичку теорију Факултета музичке уметности у Београду. Дипломирао је хармонику и композицију на Државном конзерваторијуму „Петар Иљич Чајковски“ у Кијеву а магистарске и докторске студије је завршио на Факултету музичке уметности у Београду. У оквиру своје извођачке делатности наступао је и освајао бројне награде на такмичењима у многим земљама бивше Југославије, Бугарској, Италији, Украјини. Као солиста или члан камерног ансамбла, премијерно је извео многа дела домаћих и страних композитора. Његов композиторски опус обухвата разна солистичка, симфинијска и дела камерне музике која су изведена у Украјини, Пољској, Финској, Грчкој, Великој Британији, Кини итд. Посебно се издвајају дела за хармонику која у многим земљама постају стандардни репертоар за овај интрумент, а неретко су неке од његових композиција биле обавезне на републичким такмичењима у Србији, Хрватској, Босни и Херцеговини, на међународном конкурсу у Клингенталу (Немачка) итд.
Објавио је књиге: Музичка фраза (Clio, Београд, 2007), Историјат музике за клавијатурне инструменте (Завод за уџбенике, Београд, 2017), Suvremeni teorijski pristupi renesansnoj tehnici pokretnoga kontrapunkta (HDGT, Загреб, 2019), као и више десетина чланака из области музичке теорије.
Интересовања Зорана Божанића за теоријска разматрања усмерена су према проблематици контрапункта, историји и теорији извођаштва, методици наставе. До сада је учествовао на више десетина научних скупова у земљи и иностранству, држао предавања по позиву на многим високошколским установама и активно води акредитоване програме стручног усавршавања Завода за унапређивање образовања и васпитања, које је до сада одслушало више стотина професора из музичких школа широм Србије.
На одржаном предавању публика је имала прилике да слуша о примени музичко-теоријских знања на интерпретацију музичког дела где се на најлогичнији начин научни корпус доводи у везу са „живом“ музиком. Посетиоци су већином били професори из музичке школе „Миодраг Васиљевић“ али и студенти и професори са Факултета уметности Приштина – Звечан. Пуни позитивних утисака и надахнућа ка даљем истраживању теме о којој је професор Божанић говорио, сви се надају да ће у скоријој будућности поново имати прилике да присуствују предавању овог изузетног предавача које ће им свакако много значити у унапређивању знања и отварању нових видика из области музичке теорије.