Од 15. до 17. маја 2026. године на Факултету уметности одржан је 4. Међународни научни скуп „Традиционално и савремено у уметности и образовању“.

Реализован је у хибридном формату, уживо и онлајн. У програму скупа нашло се 127 излагања аутора из земље и иностранства, заступљених у четири тематске области: 1) Наслеђе Косова и Метохије у науци, образовању и уметничком стваралаштву, 2) Приступи у образовању и васпитању, 3) Савремене перспективе у тумачењу уметничког дела и 4) Уметност као простор памћења. Програмски одбор скупа чинило је 30 уважених научника са различитих универзитета (Београд, Нови Сад, Косовска Митровица, Сарајево, Сплит, Осијек, Копривница, Скопље, Љубљана, Крф, Осло, Харисонбург) и института (Музиколошки институт САНУ, Институт за етнологију и фолклористику из Загреба, Институт за уметност, музику и спорт из Лудвигсбурга, Институт за друштвене и хуманистичке студије из Њујорка).
Од 166 учесника скупа, 125 их је било из Србије и 41 из Републике Српске, Хрватске, Северне Македоније, Бугарске, Мађарске, Словеније, Грчке, Чешке, Италије, Француске, Немачке,
Украјине, Русије, Финске, Омана и Сједињених Америчких Држава. Предавање по позиву одржала је проф. др Ајат Ал-Матани (Оман), а пленарно су излагали проф. др Јелена Павличић Шарић,
проф. др Питер Зазали (САД) и проф. др Биљана Јеремић. Поред занимљивих излагања и плодотворних дискусија, које су се настављале и након завршених сесија, учесници скупа имали су
прилику да присуствују промоцији монографије „70 година Дјечјег позоришта Републике Српске“, коју су представили проф. др Лука Кецман и проф. др Наташа Глишић, те да погледају монодраму „Сујеверице“ у извођењу доц. др ум. Марије Кнежевић и музички програм (В. Мокрањац, обраде народних песама, Арутјунијан, Бах, Шуман) у извођењу проф. др ум. Марије Глуваков Меденице (клавир), проф. др Петра Илића (клавир), доц. мср Ивана Благојевића (труба), ум. сар. мср Марије Десковић Станојковић (клавирска пратња) и двеју студенткиња 4. године Анђеле Ивановић (виола) и Аните Трнавац (флаута). Последњег дана скупа учесници су добили сертификат о учешћу и
организована им је посета манастирима Пећка патријаршија и Високи Дечани.
Уочи скупа објављен је „Зборник сажетака“, који су уредили доц. др Немања Савковић, проф. др Драгана Цицовић Сарајлић, проф. др Вера Обрадовић Љубинковић и проф. др Јелена Павличић
Шарић, секретар је био проф. др Петар Илић, а за дизајн и прелом побринуле су се проф. мр Естер Милентијевић и сар. у наст. мср Јасмина Поповић. У наредном периоду предстоји припрема
„Зборника радова“ с овог скупа.











